Hasenie malých požiarov
Disciplína je zložená z 2 častí a je zameraná na:
1. Hasenie požiaru džberovkou
2. Určenie správneho hasiaceho prístroja
Družstvo plní obidve úlohy súbežne. Za tým účelom sa na pokyn rozhodcu rozdelí na 2+2 členovia, pričom prvá dvojica plní úlohu č. 1 a druhá dvojica úlohu č. 2.
Hasenie požiaru džberovkou
POSTUP:
Dvaja členovia družstva spoločne vykonajú hasenie tzv. „džberovkou" na cieľ. Na stanovišti na stojane je päť terčov (napr. plechoviek) postavených vedľa seba. Tieto plechovky musia zhodiť prúdom vody na jedinú náplň (objem nádrže) džberovky. Vzdialenosť od prúdnice (striekacej čiary) po cieľ závisí od výkonu džberovky(cca 5 – 10 metrov) a poveternostných podmienok. Organizátor s rozhodcami pred začiatkom súťaže džberovku vyskúša (vrátane zrazenia plechoviek) a určí vzdialenosť terčov. Na pokyn rozhodcu ľubovoľný člen družstva hasí a druhý člen pumpuje vodu džberovkou.
Organizátor môže v prípade silného vetra použiť ako terč plechovky čiastočne naplnené vodou. Súťažiaci však na to musia byť vopred upozornení a rozhodcovia pred začiatkom súťaže na stanovisku sami vyskúšajú, či je možné plechovky zraziť prúdom vody a určiť zodpovedajúcu vzdialenosť.
TECHNICKÁ PORUCHA DŽBEROVKY:
Problém s nefunkčnosťou džberovky alebo s iným technickým problémom nahlási súťažiaci rozhodcovi, ktorý ho bude riešiť.
Čas, za ktorý sa odstráni technické zlyhanie džberovky, alebo iný technický problém na stanovišti, bude považovaný za „zdržný čas“ (pozri bod 4.1.) a bude odpočítaný z celkového bežeckého času.
HODNOTENIE:
Za každý zasiahnutý terč (zrazenú plechovku) dostane družstvo 5 bodov. Celkovo tak môže získať max. 25 bodov.
MATERIÁLNO-TECHNICKÉ ZABEZPEČENIE:
Všetok uvedený materiál (terče, stojan, džberovky) zabezpečuje organizátor. Pri určovaní umiestnenia stanovišťa na súťažnej trati sa organizátorovi odporúča podľa možnosti zabezpečiť priamy zdroj vody.
Úlohou je určiť správny druh ručného – prenosného hasiaceho prístroja podľa charakteristiky vzniknutého požiaru.Norma vedomostí pri plnení úlohy vychádza z učebných osnov prierezového učiva „Ochrana života a zdravia“ pre 2. stupeň základných škôl v časti „Civilná ochrana“, do ktorej za zahrnutá aj tematika ochrany pred požiarmi. Činnosť na stanovišti je zameraná na ozrejmenie si použitia ručných hasiacich prístrojov v súvislosti s horiacou látkou (materiálom).
POSTUP:
Rozhodca má pripravené otázky podľa uvedených modelových situácií na kartičkách (príloha č. 7) a 4 farebné obrázky vo formáte A4 s písomným označením druhu ručného hasiaceho prístroja. Jeden člen družstva si vytiahne 1 otázku, ktorú mu prečíta rozhodca. Nasledovne sa členovia poradia a určia správny hasiaci prístroj, s ktorým by najúčinnejšie horiacu látku (materiál) uhasili. Podľa druhu horľavej látky (materiálu) môže byť správne určených aj viac druhov hasiacich prístrojov. HODNOTENIE:
Za splnenie súťažnej úlohy môže družstvo získať 5 bodov. Za správne určenie zapíše rozhodca družstvu do štartovného lístka v príslušnej kolónke 5 bodov, za nesprávnu odpoveď 0 bodov. Za správnu odpoveď rozhodca považuje určenie aspoň jedného správneho druhu hasiaceho prístroja.
MATERIÁLNO-TECHNICKÉ ZABEZPEČENIE:
Materiál – kartičky s úlohami, obrázky s hasiacimi prístrojmi zabezpečuje organizátor. Ak má organizátor k dispozícii reálne ručné hasiace prístroje, môže ich na účely plnenia disciplíny použiť namiesto obrázkov.